Z WIZYTĄ W SALI TRADYCJI

            Dnia 06.11.2019r. młodzież SP 9 wraz z nauczycielem historii Jackiem Koper udała się do Sali Tradycji w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

            Dzisiejsza żywa lekcja historii zaczęła się od zwiedzania sali głównej, w której kustosz Pani Anna Prokopczuk przybliżyła nam historię samej jednostki wojskowej oraz sylwetkę jej patrona Zawiszy Czarnego z Garbowa. W dalszej kolejności przeszliśmy do sali poświęconej ofiarom napaści sowieckiej na Polskę dn. 17.09.1939r. Część ekspozycji mówi o zbrodni w Katyniu oraz tych, którzy oddali życie dla Polski – Sybirakom, Żołnierzom Wyklętym, ale także ofiarom katastrofy smoleńskiej. Uczniów zainteresowała też sala poświęcona tradycjom kawaleryjskim. Spotkanie z historią zakończyło się obejrzeniem filmu gdzie głównymi bohaterami były osoby którym udało się przeżyć zsyłkę na Syberię i powrócić do Polski.

            Na zakończenie naszej wizyty młodzież mogła zadawać nurtujące ich pytania, na które odpowiedziała pani kustosz. Uczniowie stwierdzała jednogłośnie, iż warto kontynuować nasze wyjścia na spotkania z żywą lekcją historią.